You are currently viewing Munade kogumine haudemiseks

Munade kogumine haudemiseks

Haudumiseks kogutakse mune nii sageli kui võimalik – vähemalt 4-5 korda päevas. Kogutud munadest on soovitatav haudumiseks välja valida vaid parimad. Uurige iga muna, hinnake selle kuju, suurust ja kaalu, koort ja tekstuuri. Visake ära kõik, mis on ebakorrapärase kujuga, väga suured või väga väikesed, kahjustatud või väga nõrgad, tugevalt määrdunud.

Kaltsiumi probleemidPikendatudRäpane
PikendatudMikropraodÜmar
KahjustatudPeitsitudKortsus

Nendel piltidel on kujutatud mune, mis tuleks tagasi lükata kui haudumiseks sobimatud.

See muna on liiga suur (kui see kaal ei ole selle tõu munade keskmine). Tavaliselt on see kahekollane muna, millest tibu koorub harva.

Samuti tuleks tagasi lükata liiga väikesed munad. Väikesel munal pole tõenäoliselt munakollast.

See on ideaalne muna. Selle pikkuse ja laiuse suhe on 1,4.

Viljastatud (“pööratud”) või viljastamata (“keeramata”) munad?

Enne koorumist saab kukkede jõudlust kontrollida, purustades mõned tagasilükatud munad ja otsides üles nn härjasilm ehk blastoderm.

See munarakk ei ole viljastatud. Linnukasvatajad kasutavad sagedamini terminit “ümberistumata”.

Ja need munad on viljastatud. Linnukasvatajad nimetaksid neid “vertiks”.

Mõnikord juhtub, et haruldased tõud sobivad kuju ja kaalu poolest, paar muna on veidi määrdunud. Mida tuleks teha?

Munemise ajal on selle temperatuur veidi madalam kui kanal ja ulatub ~40°C-ni. Pärast keskkonda sattumist hakkab muna jahtuma, algab õhukoti moodustumine. Järkjärguline jahutamine põhjustab valgu ja pooride terava otsa kokkutõmbumist. See põhjustab imemisefekti. Ümbritsev õhk siseneb muna ja lukustub kooremembraanide vahele. Kui sissetulev õhk on saastunud (väljaheited, määrdunud allapanu jne), võivad bakterid või seened sattuda kesta membraani. Saastumine võib olla väga väike, kuid igasugune saastumine on väga ohtlik. Haudumise ajal paljunevad patogeenid arenevas tibus väga kiiresti.

Muna täielik jahtumine võtab olenevalt ümbritsevast temperatuurist umbes 4-6 tundi. Just sel hetkel saab muna puhastada ja desinfitseerida. Ja sel põhjusel rõhutasime haudemunade sagedase kogumise tähtsust. Loomulikult pole isegi pärast puhastamist ja desinfitseerimist mingit garantiid, et nakkus on kõrvaldatud. Parim kaitse on kvaliteetne paksu koorega muna. Uuringud on näidanud, et mida paksem on kest, seda väiksem on tõenäosus, et see nakatub isegi 24 tunni pärast.

Üks viis allapanu või väljaheidete eemaldamiseks kestast on hõõrumine või lihvimine. Kuid seda ei tohiks kuritarvitada. Me järgime seda reeglit. Kui vajate muna puhastamiseks 1 või 2 tõmmet, sobib see koorumiseks. Kui vajate rohkem, väldime sellist muna. Pesta tuleks munast soojema veega (~5-10°C). See paneb muna “higistama” mustuse pooridest välja. Ärge kunagi peske munast külmema veega.

Desinfitseerimisvahendeid tuleks otsida veterinaarapteekidest spetsialistide käest.

Munade hoidmine haudemunade jaoks

Harva juhtub, et ükski haudelinnusõber kogub paari päevaga haudumiseks vajaliku koguse mune. See võtab tavaliselt mitu päeva, mõnikord isegi nädalat. Parima tulemuse saate, kui hoiate mune mitte kauem kui 7-8 päeva. Mida kauem säilitate, seda suurem on koorumata tibude protsent. Munade pikk ladustamine ei vähenda mitte ainult koorumisprotsenti, vaid halvendab ka koorunud kanade kvaliteeti ja nende edasist kasvu. Seetõttu ei ole soovitatav hoida haudemune kauem kui 21 päeva.

Säilitamine
aega
1-2 päevadel3-4 päevadel5-6 päevadel7-8 päevadel9-12 päevadel13-16 päevadel17-20 päevadel
Temperatuur19,0°C17,0°C15,5°C14,0°C12,5°C12,0°C11,5°C
Sugulane
niiskus
70%80%85%90%90%90%90%
PööramineEiEiEiEiJahJahJah
Terav ots
üles
EiEiEiEiEiJahJah
PakendisEiEiEiEiEiJahJah

Järgmises tabelis on toodud peamised soovitused munade säilitamiseks. Lühiajaliseks säilitamiseks hoitakse mune terava otsaga allapoole avatud plastalustel. Pööramine pole vajalik. Munade pikaajalisel säilitamisel tuleks neid hoida suletuna, terava otsaga paber- või plastikkarpides. Pöörata on vaja vähemalt kolm korda päevas. Terava otsaga mune tuleb käsitseda ettevaatlikult.

Teave Leedu aretuslinnukasvatuse ühingult

Neil, kes soovivad alustada kanade haudumisega, soovitame soetada stardikomplekti, kust leiate kõik vajalikud vahendid kanade haudumiseks ja kasvatamiseks: kauptalule.ee/product/lindude-haudemise-stardikomplekt/

Lisaks soovitame:

Inkubaator: kauptalule.ee/product/brinsea-maxi-2-eco-inkubaator/

Kana kütteplaat: kauptalule.ee/product/comfort-kutteplaat-40x60cm-temp-kontroller-62w-220-240v/

Kana küna: https://kauptalule.ee/product/joogikana-kanadele-ja-vuttidele-1l

Kana söötja: kauptalule.ee/product/sootja-kanadele-ja-vuttidele-1-kg-7-auguga/

Automaatne kastmissüsteem: kauptalule.ee/product/automaatne-tassidega-kana-jootmise-susteem/

Lisa kommentaar